تاریخ انتشار:۲۲ اسفند ۱۳۹۶در ۶:۰۱ ق.ظ کد خبر:26387

آیا ظروف تغذیه پرندگان حیات وحش را تهدید می کند؟

کارشناسان هشدار می دهند که ظروف تغذیه عمومی پرندگان می تواند باعث گسترش بیماری ها در جمعیت پرندگان شود. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، محققان انجمن زیستگاه لندن (ZSL) و سازمان پرنده نگری انگلیس در یک مطالعه جدید متوجه شدند ...

کارشناسان هشدار می دهند که ظروف تغذیه عمومی پرندگان می تواند باعث گسترش بیماری ها در جمعیت پرندگان شود.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، محققان انجمن زیستگاه لندن (ZSL) و سازمان پرنده نگری انگلیس در یک مطالعه جدید متوجه شدند که ظروف تغذیه پرندگان (فیدرها) با دورهم جمع کردن گونه هایی از پرندگان که در حالت معمول هرگز با هم در تماس نیستند، موجب گسترش بیماری ها می شوند.

این محققان با انتشار گزارشی هشدار دادند که خطر گسترش بیماری درصورت تمیز نگاه نداشتن ظروف تغذیه پرندگان بازهم بیشتر افزایش می یابد.
محققان در این مطالعه از اطلاعاتی در خصوص پرنده هایی که به بوستان ها مراجعه می کنند و مشاهده بیماری ها از پروژه علمی شهری، طرح BTO’s Garden BirdWatch که داوطلبان هر سال ارائه می دهند، استفاده کردند.
این مطالعه نشان داد که بیماری ها در جمعیت هایی از پرندگان که بطور مرتب در کنار ظروف تغذیه (فیدرها) جمع می شوند، به سرعت گسترش می یابد.
برای مثال ، بیماری تریکومونیازیس ( یک نوع بیماری انگلی در پرندگان) در سال ۲۰۰۵ در فنچ های انگلیسی ظاهر شد اما این بیماری بسیار سریع در سایر گونه هایی که به ایستگاه های تغذیه در باغ ها مراجعه می کنند، گسترش یافت.


ارسال نظر

*

Go to TOP