تاریخ انتشار:۰۸ اسفند ۱۳۹۶در ۶:۵۲ ق.ظ کد خبر:25843

تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۱۰ سانتیمتر کم شد

مدیرکل دفتر مدیریت بهم ‌پیوسته حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه، از کاهش 10 سانتیمتری تراز سطح آب این دریاچه نسبت به سال گذشته و کاهش سه متر و نیمی این تراز، نسبت به تراز اکولوژیک سطح آب آن، خبر داد. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز ...

مدیرکل دفتر مدیریت بهم ‌پیوسته حوضه‌ آبریز دریاچه ارومیه، از کاهش ۱۰ سانتیمتری تراز سطح آب این دریاچه نسبت به سال گذشته و کاهش سه متر و نیمی این تراز، نسبت به تراز اکولوژیک سطح آب آن، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، سید مرتضی موسوی افزود: تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تا ششم اسفند ماه به ۱۲۷۰٫۵۲ متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۰ سانتیمتر و در مقایسه با تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه (۱۲۷۴٫۱ متر) سه متر و ۵۸ سانتیمتر کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: کاهش بی‌ سابقه بارش‌ های کشور همراه با افزایش مصارف به ویژه در بخش کشاورزی سبب شده است تا دریاچه ارومیه نیز متاثر از این وضعیت، روند نزولی را در کاهش تراز سطح آب، وسعت و حجم آب موجود در دریاچه دنبال کند.
موسوی افزود: بررسی ارقام موجود در این بخش، حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تا ششم اسفند، به ۱۲۷۰٫۵۲ متر برسد.
وی تصریح کرد: وسعت دریاچه در این بازه زمانی، به ۲۰۰۱ کیلومتر مربع رسیده که در مقایسه با سال گذشته وسعت دریاچه ۱۲۶ کیلومتر مربع و در قیاس با سطح متناظر با تراز اکولوژیک ۲۳۳۲ کیلومتر مربع افت کرده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم ‌پیوسته حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه، حجم کنونی آب این دریاچه را، ۱٫۴۷ میلیارد مترمکعب دانست و افزود: این رقم در مقایسه با مدت زمان سال قبل، ۲۳۶ میلیون مترمکعب و در مقایسه با حجم متناظر با تراز اکولوژیک ۱۲٫۲۶ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
موسوی یادآور شد: در این میان، افزایش ۳۰ درصدی بارش‌های حوضه آبریز ارومیه از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر) تا پنجم اسفند، نسبت به سال گذشته موجب شده است تا تراز آب دریاچه نیز در مقایسه با ابتدای مهرماه افزایش پیدا کند.
به گزارش وزارت نیرو، موسوی یادآور شد: البته بارش‌های نسبتاً مناسب یک ماه اخیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه سبب شده تا وسعت آن در مقایسه با ابتدای مهرماه ۲۳۰ کیلومتر مربع و حجم آب موجود در دریاچه نیز ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر شود.
به گفته موسوی، نجات دریاچه ارومیه و تامین حقابه آن علاوه بر راهکارهای در حال اجرا، نیازمند عزم و اراده دستگاه‌های و مشارکت جوامع محلی ساکن استان‌های آذربایجان‌ غربی، آذربایجان ‌شرقی و کردستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است تا کاهش مصرف آب ممکن شود.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ خشک شدن این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ آغاز شد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیر گذاشته است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را در دستور کار دارد.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP