تاریخ انتشار:۱۹ بهمن ۱۳۹۶در ۵:۴۲ ق.ظ کد خبر:25569

لایه ازون درمناطق پرجمعیت ترمیم نمی‌شود

محققان دریافتند با وجود اخبار خوش درباره ترمیم لایه ازون، در سرزمین‌های پرجمعیتی که در عرض‌های جغرافیایی پایین قرار دارند، لایه ازون توانایی ترمیم خود را ندارد. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، با وجود این که هنوز توضیح مناسبی برای ...

محققان دریافتند با وجود اخبار خوش درباره ترمیم لایه ازون، در سرزمین‌های پرجمعیتی که در عرض‌های جغرافیایی پایین قرار دارند، لایه ازون توانایی ترمیم خود را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، با وجود این که هنوز توضیح مناسبی برای این وضعیت وجود ندارد، ممکن است استفاده از مواد شیمیایی نابودکننده ازون با طول عمر کوتاه مانند حلال‌های چربی و رنگ در وقوع این پدیده موثر باشند.

بر اساس این تحقیقات با وجود این که لایه ازون در قطب‌ها درحال ترمیم است، در عرض‌های بالای ۶۰ درجه شمال و ۶۰ درجه جنوب هیچ اثری از ترمیم آن به چشم نمی‌خورد. این عرض‌های جغرافیایی شامل مناطق بسیار پرجمعیت از روسیه گرفته تا استرالیا می‌شود.
با وجود این که بهترین‌ مدل‌های کامپیوتری جوی قادر به پیش‌بینی این پدیده نبوده‌اند، محققان با گردآوری و تحلیل اطلاعات ماهواره از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا کنون، فرآیند تخریب لایه ازون در استراتوسفر در ارتفاع بین ۱۰ تا ۵۰ کیلومتری زمین و وضعیت ترمیم آن را ارزیابی کنند.
لایه ازون عملکردی مانند یک سپر در برابر تشعشعات ماوراء بنفش خورشید دارد و دهه ۱۹۷۰ میلادی مشخص شد ترکیبات کلروفلوئورو کربن که در یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرفت، عامل اصلی تخریب ازون در استراتوسفر است.


ارسال نظر

*

Go to TOP