تاریخ انتشار:۱۴ بهمن ۱۳۹۶در ۶:۳۳ ق.ظ کد خبر:25448

تولید کرم ضد آفتاب سبز

محققان یک کرم ضدآفتاب تولید کردند که با محیط زیست کاملا سازگاری دارد. به گزارش  پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، ماده موثر کرم‌های ضدآفتاب موجود در بازار شینورین است که تنها در طبیعت یافت می‌شود و تولید مصنوعی این کرم‌ها موجب تخریب ...

محققان یک کرم ضدآفتاب تولید کردند که با محیط زیست کاملا سازگاری دارد.

به گزارش  پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، ماده موثر کرم‌های ضدآفتاب موجود در بازار شینورین است که تنها در طبیعت یافت می‌شود و تولید مصنوعی این کرم‌ها موجب تخریب محیط‌زیست می‌شود.

این ماده توسط جلبک های دریایی و سیانوباکتری تولید می‌شود و به عنوان ماده جاذب UV‌ در کرم‌های ضدآفتاب کاربرد دارد. منبع اصلی تامین این ماده نیز جلبک‌های دریایی قرمز هستند که فراوانی آن‌ها در فصول مختلف و در مناطق جغرافیایی متفاوت، متغیر است.
محققان برای تولید مصنوعی شینورین گونه‌ای از سیانوباکتری موسوم به Synechocystis را به عنوان سلول میزبان انتخاب کردند، زیرا این باکتری به سرعت رشد می‌کند و تغییر ساختار ژنتیکی آن ساده است. سپس مجموعه‌ای از ژن‌های تولید کننده شینورین را که از سازنده طبیعی این ماده یعنی باکتری Fischerella استخراج شده بود، درون باکتری Synechocystis قرار دادند. سپس با اضافه کردن ژن‌های دیگر توانستند میزان تولید شینورین را در این باکتری به میزان ۱۰ برابر باکتری Fischerella افزایش دهند. این کرم ضد آفتاب با محیط زیست کاملا سازگاری دارد.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP