تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۶در ۷:۱۳ ق.ظ کد خبر:24929

فرونشست تهران را دستمایه تشویش اذهان عمومی نکنید

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از زیست بوم، «علي بيت‌اللهي» رييس بخش زلزله‌شناسي مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي چند روز قبل در اظهاراتي جنجالي هشدار داده بود كه فرونشست زمين در مناطق جنوبي تهران، زندگي 2 ميليون نفر از شهروندان ...

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از زیست بوم، «علی بیت‌اللهی» رییس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی چند روز قبل در اظهاراتی جنجالی هشدار داده بود که فرونشست زمین در مناطق جنوبی تهران، زندگی ۲ میلیون نفر از شهروندان تهرانی را تهدید می‌کند.
وی در این خبر مدعی شده که با ادامه فرونشست زمین خطر ساکنان مناطقی چون فرودگاه مهرآباد، پالایشگاه تهران، بخشی از خطوط راه‌آهن، ۴۴ جایگاه پمپ بنزین و ۱۵ جایگاه گازسوز و بسیاری دیگر از مراکز حساس در این محلات را تهدید می‌کند. این خبر همانطور که انتظار می‌رفت با انعکاس وسیعی که از طریق فضای مجازی داشت، باعث ایجاد هراسی دوباره در بین شهروندان پایتخت‌نشین، که تازه دو زلزله پیاپی را پشت سرگذاشته بودند، شد.
اما با این وجود دکتر «امیر شمشکی»، مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  ضمن رد این ادعا معتقد است که گرچه فرونشست زمین در تهران بالاتر از متوسط فرونشست در جهان است ولی با این حال، وضعیت به گونه‌ای که از سوی بیت‌اللهی ترسیم شده نیز نیست. گفت‌وگویی که به ابعاد مختلف فرونشست در زمین و تبعات آن برای پایتخت می‌پردازد.
آقای دکتر، یکی دو روز قبل خبری از طریق رسانه‌ها منتشر شد که حکایت از فرونشست جدی زمین در مناطق جنوبی تهران و به دنبال آن تهدید جان ۲ میلیون نفر از شهروندان تهرانی داشت. واقعا وضعیت فرونشست زمین در تهران تا این حد خطرناک است ؟!
من هم این اخبار را در فضای مجازی دیده‌ام. اخباری که باعث ایجاد وحشت در بین مردم شده است. ولی واقعیت این است که اصلا وضعیت اینچنین که ترسیم شده نیست. درست است که فرونشست زمین در بخش‌های جنوبی تهران، تهدیدی جدی برای پایتخت محسوب می‌شود اما اصلا اینگونه نیست که بخواهیم بگوییم فلان پمپ بنزین یا فلان سازه یا فلان فرودگاه در معرض خطر هستند.
می‌شود بیشتر توضیح دهید. خب اگر مناطق جنوبی تهران فرونشست جدی داشته باشند، این فرونشست، تمامی سازه‌ها و مراکز و خطوط لوله و…‌ که در آن محدوده قرار گرفته را نیز تهدید می‌کند.
ببینید، درست است که برخی از مناطق تهران بطور طبیعی در حال فرونشست هستند اما این به آن معنا نیست که تمامی سازه‌ها یا مراکزی که در آن قرار دارند، در معرض خطر باشند. چرا، این حالت تنها در صورتی می‌تواند خطرناک باشد که یک سازه درست در مرز خط یک فرونشست باشد یا مثلا مترو، که ممکن است از یک قسمت زمین به بخش‌هایی وارد شود که زمین در آنها فرونشست داشته است و اختلاف سطح باعث آسیب به سازه و خطوط مترو شود. ولی اینکه گفته شود فلان تعداد پمپ بنزین یا فلان مخزن سوخت به صورت نقطه‌ای، در معرض تهدید قرار داشته باشند، اظهارنظرهایی کاملا غیرکارشناسانه است و نمی‌دانم دوستان برچه اساسی و با چه هدفی چنین سخنانی را بیان می‌کنند؟
اصولا الان وضعیت فرونشست زمین در تهران چگونه است ؟
مقدار این فرونشست در مناطق مختلف، متفاوت است ولی بطور متوسط بخشی از زمین‌های تهران در جنوب آن، سالانه چیزی حدود ۱۶ تا ۱۷ سانتی‌متر فرونشست دارند.
و این مناطق بیشترشامل کدام بخش‌های تهران است؟
بیشتر در مناطق جنوب غربی تهران. در محوطه‌ای شامل محدوده‌ای به وسعت ۹۰۰ کیلومتر بین تهران و شهریار. نکته نگران‌کننده در این میان آن است که این مقدار بیشتر شده است. یعنی از ۷۰۰ کیلومتر به ۹۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کرده است.
و این فرونشست‌ها کمتر از متوسط فرونشست‌های جهانی است یا بیشتر از آن؟
واقعیت این است که ما نیز مانند کشورهای کم‌آب در معرض توسعه مانند مکزیک، از لحاظ حجم و وسعت، جزو رکوردداران فرونشست زمین در جهان هستیم بطوریکه در برخی از نقاط، این فرونشست به چیزی حدود ۲۱ تا ۲۴ سانتی‌متر می‌رسد. بخشی از دلایل آنهم به خشکسالی و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمین برمی‌گردد.
زلزله هم تاثیری روی افزایش فرونشست زمین دارد؟
نه. چون اصولا آبرفت‌های تهران در عمقی ۳۰۰ – ۲۰۰ متری زمین قراردارند درحالی که زلزله‌های تهران، بنابرگزارش‌های اعلام شده عمدتا در اعماقی ۷ تا ۱۰ کیلومتری رخ داده‌اند. بنابراین فکر نمی‌کنم زلزله بتواند تاثیری روی فرونشست زمین داشته باشد.
خشکسالی چطور؟ خشکسالی می‌تواند بطور ذاتی باعث افزایش فرونشست زمین شود؟
خود خشکسالی خیر. ولی اگر قرار باشد این خشکسالی با برداشت آب‌های زیرزمینی توام باشد، می‌تواند در فرونشست زمین موثرباشد.
بالاخره مسوول رصد فرونشست زمین شما هستید یا وزارت مسکن و بخش‌های مرتبط با آن؟
طبیعتا مسوول رصد تغییرات زمین ما هستیم. برای همین هم هست که از اظهارنظرهای عجیب سایر مسوولان تعجب می‌کنم.
خب خود شما که مسوول این امر هستید، تغییرات فرونشست زمین را رصد می‌کنید تا ببینید آیا خطری سازه‌ها یا خطوط گاز و نفت و آب و… را تهدید می‌کند یا خیر؟
بله. الان این کار به صورت مستمر در تهران انجام می‌شود. به خصوص در مورد مناطقی که فرونشست در آنها رخ می‌دهد. البته ما باید کل کشور را رصد کنیم ولی این کار، بودجه و امکانات بسیار وسیعی را می‌خواهد که از عهده ما خارج است. برای همین بیشتر، مناطقی را رصد می‌کنیم که فرونشست در آنها زیادتر بوده است. البته تهران استثناست و به دلیل حساسیتی که دارد و موقعیت خاصش، دایم تغییرات زمین در آن را رصد می‌کنیم تا اگر در مواردی به این نتیجه رسیدیم که فرونشست درحال آسیب زدن به تاسیسات یا سازه‌های مختلف است، آن را به سازمان‌های ذیربط انعکاس دهیم. برای همین در عین حال که معتقدیم فرونشست زمین در تهران پدیده خطرناکی است، معتقدیم که وضعیت به گونه‌ای که سایر مسوولان مدعی آن هستند نیست و نباید با انتشار این اخبار غیرکارشناسی باعث تشویش اذهان عمومی شد.
و در نهایت اینکه برای کاهش این فرونشست چه باید کرد؟
کنترل بهره‌برداری‌های بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی و استفاده بهینه از آب‌های سطحی، به‌خصوص در بخش کشاورزی شاید موثرترین راهکار برای کاهش فرونشست در تهران باشد که عزمی راسخ و البته یک همکاری بین بخشی را می‌طلبد.


ارسال نظر

*

Go to TOP