تاریخ انتشار:۲۱ دی ۱۳۹۶در ۵:۴۵ ق.ظ کد خبر:24874

در این سرزمین، آب گرفتن برای تالاب، جنگیدن است

عیسی کلانتری با بیان اینکه اگر به دنبال احیاء و حفظ تالاب های کشور هستید باید شجاعت تلاش برای دریافت حق آبه تالاب را هم داشته باشید، گفت: در این سرزمین، آب گرفتن برای تالاب، جنگیدن است. به گزارش  پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل ...

عیسی کلانتری با بیان اینکه اگر به دنبال احیاء و حفظ تالاب های کشور هستید باید شجاعت تلاش برای دریافت حق آبه تالاب را هم داشته باشید، گفت: در این سرزمین، آب گرفتن برای تالاب، جنگیدن است.

به گزارش  پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از خبرگزاری مهر،  عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین جلسه کمیته فرعی ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب ها و دریاچه های کشور با اشاره به جلسه صبح دوشنبه شورای عالی آب، گفت: وضعیت آبی کشور بسیار وخیم تر از تصور است و هر سال نیز بدتر از سال گذشته می شود.

کلانتری با اعلام اینکه میزان بارش امسال ۵۴ درصد کمتر از بارش بلند مدت و ۳۲ درصد کمتر از بارش سال گذشته است، خاطرنشان کرد: با شرایط آبی حال حاضر کشور، تنها راهکار، افزایش تطبیق و سازگاری با شرایط موجود از طریق تنظیم مصارف و افزایش بهره وری است.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری این موضوع که هر کجا تالابی خشک شده، پایداری منابع آبی هم از بین رفته است، گفت: این موضوع به ویژه در مناطق مرکزی کشور که با نبود آب سطحی یا میزان کم آب سطحی روبه رو هستند، تاثیر بیشتر و چشمگیرتری دارد.

وی ضمن تاکید بر نقش تالاب ها در ایجاد توزان میان منابع و مصارف آب، تصریح کرد: تالاب ها به رغم نقش و جایگاه مهم خود، قربانی زیاده خواهی نسل حاضر و قربانی پیشرفت تکنولوژی شده اند.

نسل جدید از تکنولوژی برای ویران کردن طبیعت بهره گرفت

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: نسل جدید بدترین استفاده را از تکنولوژی بدترین نوع استفاده را داشته و برای ویران کردن طبیعت از آن بهره گرفت. استفاده از اره برقی برای نابودی درختان و جنگل ها، تفنگ ژسه برای کشتار حیات وحش و دستگاه های حفاری برای غارت منابع آبی نمونه هایی از بدترین استفاده از پیشرفت تکنولوژی در طبیعت است.

کلانتری با انتقاد از شیوه مدیریت منابع آبی در کشور، گفت: با آب کم می خواهیم انتظارات زیادی در کشور را برآورده کنیم و به همین خاطر کم ترین بازدهی برای جایی است که فراوانی آب است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی، در حالی که متوسط بازدهی آب در کشور، ۴۵ سنت به ازای هر متر مکعب است، در خوزستان پر آب، این رقم به ۱۲ سنت به ازای هر متر مکعب می رسد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری این موضوع که یکی از چهار سیاست ابلاغی رئیس جمهوری در حوزه محیط زیست برای چهار سال دولت دوازدهم، حفظ و احیاء تالاب ها است، افزود: از جمله اولویت های برنامه ای سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو، تعیین و تامین حق آبه محیط زیست است زیرا یقین داشته باشید بدون پرداخت سهم آبی محیط زیست، تالاب ها خشک می شوند.

وی با تشریح شرایط استان خوزستان، اظهار کرد: به رغم منابع آبی فراوان در خوزستان، شاهد خشک شدن تالاب شادگان هستیم و این در حالی است که ۷۷ درصد زمین های استان زیر آب است و همین توزیع نادرست آب در خوزستان منجر به ایجاد کانون ها و طوفان های گرد و غبار، خشک شدن تالاب های هورالعظیم و شادگان و بسیاری چالش های محیط زیستی دیگر شده است.

کلانتری با بیان اینکه اگر به دنبال احیاء و حفظ تالاب های کشور هستید باید شجاعت تلاش برای دریافت حق آبه تالاب را هم داشته باشید، گفت: در این سرزمین، آب گرفتن برای تالاب، جنگیدن است ولی اگر برای تالاب نجنگید، آب هم نخواهیم داشت.

 


ارسال نظر

*

Go to TOP