تاریخ انتشار:۱۷ دی ۱۳۹۶در ۹:۲۸ ق.ظ کد خبر:24765

تبدیل نیترات به آب و هوا با استفاده از کاتالیزور تک مرحله‌ای

محققان دانشگاه رایس کاتالیزوری را شناسایی کردند که ترکیبات سمی نیترات را به آب و هوا تبدیل کرده و از آب آشامیدنی خارج می‌کند. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا،  ترکیبات نیترات معمولا از زهکشی مزارع کشاورزی وارد منابع آب می‌شوند ...

محققان دانشگاه رایس کاتالیزوری را شناسایی کردند که ترکیبات سمی نیترات را به آب و هوا تبدیل کرده و از آب آشامیدنی خارج می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا،  ترکیبات نیترات معمولا از زهکشی مزارع کشاورزی وارد منابع آب می‌شوند و به دلیل این که سمی هستند، هم مشکل زیست محیطی و هم مشکل سلامتی محسوب می شوند.
برای خارج کردن این ترکیبات از آب آشامیدنی ار فیلترهای تبادل یونی استفاده می‌شود که هر چند ماه یک بار باید تمیز شوند. اما وقتی این فیلترها با استفاده از آب شسته می‌شوند، آب آلوده مجددا مقادیر زیادی از ترکیبات نیترات را به منبع آب باز می‌گرداند.
ترکیبات نیترات دارای یک اتم نیتروژن و سه اتم اکسیژن هستند و با از دست دادن اکسیژن به نیتریت تبدیل می‌شوند. اما نیتریت‌ها سمی تر هستند و مشکلات شدیدتری را ایجاد می‌کنند. بنابر این بهترین شیوه رهایی از نیترات‌ها تجزیه کامل آن‌ها به اکسیژن و نیتروژن با استفاده از کاتالیزورها است.
محققان با استفاده از این شیوه اقدام به تجزیه ترکیبات نیترات کردند و در جریان کار مقداری هیدروژن را آن اضافه کردند تا در پایان کار نیتروژن و آب تولید شود. با توجه به این که ۷۵ درصد از اتمسفر زمین را گاز نیتروژن تشکیل داده است، محققان واقعا در این فرآیند هوا و آب تولید می‌کنند.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP