تاریخ انتشار:۲۸ آذر ۱۳۹۶در ۷:۳۲ ق.ظ کد خبر:24015

عراقچی: دیپلماسی آب مهمترین ضرورت منطقه غرب آسیا است

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: دیپلماسی آب مهمترین ضرورت منطقه غرب آسیا است و باید در چارچوب بحث های امنیتی به آن پرداخته شود. به گزارش  پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، سید عباس عراقچی روز سه شنبه در همایش مخاطرات زیست ...

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: دیپلماسی آب مهمترین ضرورت منطقه غرب آسیا است و باید در چارچوب بحث های امنیتی به آن پرداخته شود.

به گزارش  پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، سید عباس عراقچی روز سه شنبه در همایش مخاطرات زیست محیطی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا اظهار کرد: باید به مقوله آب و مسایل زیست محیطی در چارچوب امنیتی در منطقه غرب آسیا نگاه کنیم و موضوعی برای دیپلماسی شود.

وی افزود: در کنار مساله آب باید بحث تجارت هوشمند و بحث های مربوط به آب مجازی که مقوله دیگری در منطقه است مورد توجه قرار گیرد و کشورها باید به سمت تجارت هوشمند و واردات و صادرات هوشمند بروند.
عراقچی ادامه داد: هر کشوری در حوزه هایی که مزیت دارد، باید در خصوص تولید کالا با توجه به میزان مصرف آب و میزان نیاز به آب برای آنها تصمیم گیری کند.
وی تاکید کرد: در منطقه غرب آسیا اکنون آب به یک کالای استراتژیک تبدیل شده و لازم است برخورد استراتژیک در مورد آن صورت گیرد .
عراقچی گفت : بحث محیط زیست در خاورمیانه به طور مستقیم با بحث آب مرتبط است البته مسایل دیگری هم وجود دارد اما معضل عمده ای که وجود دارد و عمده مشکلات منطقه از آن ناشی می شود، بحث کمبود آب است.
وی خاطرنشان کرد که ۸۵ درصد منطقه غرب آسیا خشک و نیمه خشک محسوب می شود؛ در سال ۱۹۵۵ سه کشور منطقه به عنوان کشور خشک شناخته شدند، در سال ۱۹۹۹ این تعداد به ۱۲ کشور رسید و در سال ۲۰۲۵ سایر کشورها از جمله ایران به این تعداد افزوده شده و کل این منطقه، طبق استانداردها و معیارهای بین المللی رسما منطقه ای خشک شناخته خواهد شد‌.
وی افزود: یک پنجم جمعیت جهان در این منطقه ساکن است درحالی که فقط یک چهارم آب های شیرین دنیا در این منطقه قرار دارد.
وی با بیان این که عوامل مختلفی به این بحران دامن می زند، توصیح داد: بحث تغییرات اقلیمی مانند کاهش مستمر بارش و نزولات آسمانی، افزایش جمعیت، افزایش صنعتی شدن، بالارفتن استانداردهای زندگی و نیاز بیشتر به آب و مصرف بی رویه آب و الگوهای نادرست استفاده از آب ازجمله این موارد است.
وی به عنوان مثال از میزان مصرف آب در ایران یاد کرد و گفت: میزان مصرف آب در ایران ۷۰ درصد بالاتر از استانداردهای جهانی است و این مساله شامل سایر کشورهای منطقه نیز می شود.
معاون وزیر امورخارجه کشور به موصوعاتی مانند کمبود بودجه برای ساختن سدها، مدیریت منابع، سیاست های رژیم صهیونیستی در راستای افزایش شهرک سازی ها ، افزایش مهاجرت و سرقت آب توسط این رژیم اشاره کرد و گفت: این مسایل کل منطقه را دچار بحران آبی بسیار خطرناکی کرده است که در آینده بسیار خطرناکتر خواهد شد.
عراقچی افزود: اختلافات عرضی و مرزی ، چالش های امنیتی، درگیری های اجتماعی، درگیری های قومی و بین کشوری، جنگ ها، تهدیدات امنیت غذایی، تهدید امنیت سلامت، عدم اشتغال، فقر و مهاجرت به کشورهای دیگر مسایلی است که در پی کمبود آب و بحران در منطقه شاهد آنها خواهیم بود.
وی همچنین به تبعات زیست محیطی که به دنبال کمبود آب حاصل می شود، اشاره کرد و گفت: پدیده ریزگردها از این جمله است که ارتباط مستقیم با کمبود آب و خشک شدن تالاب ها و هورها دارد و ما نیز در منطقه شرق و غرب کشور شاهد آن هستیم ؛ خشک شدن هامون ها در شرق و هورها در غرب کشور پدیده ریزگردها را تشدید می کند و ما شاهد تبعات آن هستیم.
وی افزود: کشورهایی مانند اردن، سوریه، مصر، یمن، عراق و کشور ما به نوعی با بحران کمبود آب مواجه هستند و این بحران ها در آینده شدیدتر خواهد شد.
عراقچی ادامه داد: در کنار این مسایل، بی ثباتی در منطقه و جنگ هایی که اکنون درجریان است و تنش هایی که وجود دارد، تقابل منافع ملی، عدم اطمینان کشورها به یکدیگر، سیاست های خارجی متفاوت، دخالت های خارجی و پدیده تروریسم در منطقه وجود دارد که ملغمه ای در غرب آسیا به وجود آورده که شرایط مطلوبی را نه اکنون و نه برای آینده رقم می زند.
وی گفت: کشور ما در این منطقه پرآشوب از ثبات و آرامش برخوردار است البته امنیت یک کالای جمعی است و کشوری نمی تواند تصور کند که با تامین امنیت داخلی خود می تواند در یک منطقه ناامن زندگی امن داشته باشد؛ بنابراین باید به امنیت به عنوان یک کالای دسته جمعی باید توجه شود.
وی درخصوص بحران کمبود آب گفت: این بحران زمینه تنش و منازعه و درگیری را در منطقه فراهم می کند اما تجربیات بین المللی به ما نشان می دهد که بحران و کمبود آب و مشکلات مالی بیشتر از ان که موجب منازعه و درگیری در دنیا شود، سبب همکاری شده است یعنی مواردی که از همکاری بین کشورهای مختلف در حوزه اب و حوزه های مشترک آبی وجود دارد به مراتب بیشتر از مواردی است که ما در تاریخ شاهد جنگ به خاطر آب بوده ایم.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP