تاریخ انتشار:۲۳ آذر ۱۳۹۶در ۶:۵۱ ق.ظ کد خبر:23775

کم لطفی روحانی به محیط زیست

روحاني علاوه‌بر خلف وعده در بهبود وضعيت محيط زيست، در بودجه نيز خلف وعده كرده است. در يك كلام، دولت در اجراي قوانين و اختصاص بودجه به محيط زيست كشور آسيب وارد كرده است يكي از شعارهاي دکتر روحاني در ايام انتخابات، احياي تالاب‌ها و ...

روحانی علاوه‌بر خلف وعده در بهبود وضعیت محیط زیست، در بودجه نیز خلف وعده کرده است. در یک کلام، دولت در اجرای قوانین و اختصاص بودجه به محیط زیست کشور آسیب وارد کرده است یکی از شعارهای دکتر روحانی در ایام انتخابات، احیای تالاب‌ها و دریاچه‌های خشکیده ایران بود.
به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از زیست بوم، نجمه جمشیدی: شعارهای محیط‌ زیستی که در پیروزی او در انتخابات نقش پررنگی داشته‌اند اما گویا فراموش کرده‌ایم«هزار وعده خوبان یکی وفا نکرد»، تصمیم‌گیری‌های این روزهای رییس‌جمهور، خلاف تمامی وعده‌های او است. روحانی از یک سو در اجرای قوانین زیست‌محیطی و از سوی دیگر تخصیص بودجه، به تمامی وعده‌های خود در این حوزه پشت کرده و یادآور دولت‌های نهم و دهم برای جامعه محیط زیست کشور است. هر روز خبری از صدور مجوز یک پروژه ضد محیط زیستی در کشور به‌گوش می‌رسد و امروز نیز با تخصیص رقمی ناچیز از بودجه، تیر خلاصی بر پیکر بی‌جان محیط زیست کشور وارد شد.
حفاظت از ۱۷ میلیون هکتار از مناطق تحت حفاظت محیط زیست با عناوین پارک ملی ، منطقه حفاظت‌شده، پناهگاه حیات وحش، آثار طبیعی ملی و پنج میلیون هکتار از مناطق شکار ممنوع، حفاظت از منابع طبیعی، تنوع زیستی و حیات وحش و جلوگیری از انواع آلودگی در کشور تنها با ۶۵۰ میلیارد تومان انجام و اداره می‌شود. مبلغی که با رشد حدود ۲۰ درصدی، به ۸۹۶ میلیارد تومان در سال آینده افزایش یافته است. بودجه‌ای که امید جامعه محیط زیست را در روزگاری که حال خوشی ندارد، ناامید کرده است.
 
جیب خالی محیط زیست
حال پرسش اینجاست که سازمان محیط‌زیست باید این بودجه اندک را به هزینه‌های جاری خود همانند پرداخت حقوق اختصاص دهد یا صرف مقابله، حفاظت و شکایت از افرادی که با جیب‌های‌ پر از پول‌شان قصد تیشه زدن بر ریشه محیط‌زیست کشور را دارند، کند. نکته قابل توجه در این میان، انتخاب عیسی کلانتری به‌عنوان رییس سازمان محیط زیست است؛ مدیری که از ابتدای مدیریت خود در پردیسان، سودای توسعه البته از جنس ناپایدار در کشور داشته و با مجوزهای ضد محیط‌زیستی فریاد اعتراض استادان، کارشناسان و فعالان محیط زیست را در آورده است.
اعتباری کمتر از یک ناحیه شهرداری تهران
امروزه اهمیت حفظ محیط زیست برکسی پوشیده نیست اما اینکه این مساله تا چه اندازه در اولویت مسئولان است، جای سوال دارد. بودجه محیط‌زیست کشوری با ۸۰ میلیون نفر جمعیت ۶۵۰ میلیارد تومان است؛ درحالی‌که به‌گفته رییس سازمان، این بودجه از اعتبار یک ناحیه از شهرداری تهران نیز کمتر است. فعالان محیط‌زیست و مسئولان در حالی از این سازمان انتظار مقابله با مافیای سدسازی در کشور را دارند که بودجه اش حتی از اعتبار ساخت تنها یک سد نیز کمتر است. به‌گفته یک مقام مسئول در وزارت نیرو، برای ۱۱۸ سد در دست‌ ساخت حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.
وضعیت بد معیشتی محیط‌بانان
در سال‌های اخیر بارها شاهد اعتراض کارمندان و محیط‌بانان کشور نسبت به وضعیت بد معیشتی‌شان بوده‌ایم. محیط‌بانان بیشتر از تمامی کارمندان دولت کار کرده ولی کمترین حقوق را دریافت می‌کنند. شواهد حاکی از آن است که محیط‌بانان در مضیقه هستند و تخصیص چنین اعتباراتی، گرهی از مشکلات آنان باز نخواهد کرد. محیط‌بانان از نبود امکانات و تجهیزات گله‌مند هستند. فقر امکانات محیط‌بانان به‌اندازه‌ای است که بسیاری از آن‌ها برای تامین مایحتاج موردنیاز کارشان، مجبور به هزینه از جیب خود هستند؛ چرا که کیفیت پایین وسایلی که سازمان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، پاسخگوی حجم بالای کارشان نیست.
همچنین کارمندان محیط‌زیست از لحاظ مالی کمترین میزان حقوق را در بین سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دیگر دریافت می‌کنند. چالش دیگر سازمان محیط زیست کمبود نیرو و تجهیزات است. بر اساس آمار، هزار هکتار از مناطق تحت حفاظت محیط زیست توسط تنها شش مامور آن هم با دو خودرو کنترل می‌شود که با استانداردهای جهانی بسیار فاصله دارد.
با دستان خالی در برابر سوداگران
سازمان محیط‌زیست با هفت هزار کارمند و دستان خالی باید به‌ جنگ سوداگران و دلالانی برود که کمر همت به‌نابودی آب و خاک این سرزمین بسته‌اند.با نگاهی به عملکرد این روزهای دولت در حوزه محیط زیست، این پرسش مطرح می‌شود که دولت مسائل محیط‌زیست را در چه ردیفی از اولویت‌های خود قرار می‌دهد؛ ردیف اول یا هزارم؟
بودجه ۸۹۶ میلیارد تومانی سال ۹۷ سازمان محیط‌زیست، نشان‌دهنده بی‌اهمیتی دولت به این حوزه است.
نمی‌توان روی محیط‌زیست قیمت گذاشت؛ بنابراین سود و فایده آن ملموس نبوده واثرات آن بر توسعه و پیشرفت قابل رویت نیست. درنتیجه در نگاه دولتمردان و مجلسی‌ها، محیط‌زیست همیشه در رده آخر اولویت قرار می‌گیرد.
محیط زیست، بزرگ‌ترین خلف وعده روحانی
احمد نبوی، کارشناس محیط زیست درباره وضعیت بودجه‌ای این سازمان به «قانون» می‌گوید:« با بودجه ۸۹۶ میلیارد تومانی، سازمان تنها قادر به پرداخت حقوق کارمندان است.
در سال‌ گذشته شاهد رشد ۱۳۰ درصدی بودجه سازمان بوده‌ایم. باتوجه به اعتبار ناچیز سازمان، انتظار افزایش چندبرابری بودجه را داشتیم.
به‌نظر می‌رسد محیط زیست از بزرگ ترین خلف‌وعده‌های دولت برای ملت است. روحانی در برنامه نخست خود که در ایام انتخابات ارائه کرد، یک فصل از کل برنامه‌ها را به بحث محیط زیست اختصاص داده بود اما امروز حتی یکی از آن برنامه‌ها محقق نشده است.
درحال حاضر معاون محیط زیست به آسانی برای تمامی طرح‌های خطرناکی که در زمان ابتکار به آن‌ها مجوز داده نشده بود، مجوز صادر می‌کند. برای نمونه می‌توان به پتروشیمی در میانکاله یا مجوز انتقال آب «ونک» اشاره کرد.
روحانی علاوه‌بر خلف وعده در بهبود وضعیت محیط زیست در بودجه نیز خلف وعده کرده است. در یک کلام دولت در اجرای قوانین و اختصاص بودجه به محیط زیست کشور آسیب وارد کرده است».
درآمدهای ساز مان تعطیل شده است
احمد نبوی ادامه می‌دهد:« در میان این خلف‌وعده‌های دولت به محیط زیست، مدیران سازمان نیز با عملکرد ضعیف خود بر مشکلات دامن زده‌اند. یکی از بخش‌هایی که به افزایش بودجه سازمان کمک می‌کرد، بخش جریمه صنایع آلاینده بود که هم‌اکنون تعطیل شده و مسئولی در سازمان این مساله را پیگیری نمی‌کند.
بخشی در سازمان از زیرمجموعه محیط زیست انسانی، کار پایش صنایع کشور را در بحث آلایندگی انجام می‌داد و صنایعی را که آلاینده بودند،جریمه می‌کرد. این جریمه یک محل درآمد برای سازمان محسوب می‌شد.
دومین محل درآمد از محل پروانه‌های شکار بود که دیگر شکاری باقی نمانده است و پروانه‌ای صادر نمی‌شود. شکارچی به‌صورت غیرقانونی شکار انجام می‌دهد؛ چرا که هزینه‌های پروانه شکار بسیار بالاست.در نتیجه مشکل اساسی در عدم مدیریت این بخش است».
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درگذشته از بودجه کم این سازمان انتقاد کرده و گفته بود:«کل توان بودجه‌ای ما از بودجه یک ناحیه از شهرداری تهران نیز کمتر است.
ما در ایران سالانه میلیون‌ها تن فرسایش خاک داریم؛ درحالی که برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک سال‌ها زمان نیاز است و این هیچ جای دنیا اتفاق نمی‌افتد و در بخش آب وضع خیلی بدتر است».
بودجه‌ ناامیدکننده
سال ۹۵ برای نخستین بار در طی یک دهه گذشته بود که درصد اعتبارات محیط‌ زیست به دو برابر از بودجه عمومی کشور افزایش یافت. میزان رشد اعتبارات سازمان در سال ۹۵ ، ۲۸۰ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۶ به ۶۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین علاوه‌بر این اعتبارات، مجلس برای کاهش آلودگی هوا، ۱۵۰ میلیارد تومان و برای نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری، ۳۰۰ میلیارد تومان و صندوق توسعه ملی محیط زیست برای مقابله با گرد و غبار و عوارض ناشی از گرد و غبار به میزان صد میلیون دلار بودجه در نظر گرفته است.
بودجه سال‌جاری سازمان محیط زیست نسبت به سال گذشته، بالغ بر ۱۳۰ درصد افزایش یافت اما برای سال ۹۷ چنین مساله‌ای رخ نداد. درلایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور در بخش اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برحسب برنامه، فعالیت و هزینه واحد (سایر دستگاه‌های اجرایی)، جمع کل مبلغ هزینه‌ای سازمان حفاظت محیط زیست ۸۹۶۱۰۳۰۰۰۰۰۰ ریال است و جمع کل تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این سازمان، ۲۷۳۵۱۲۸۰۰۰۰۰۰ ریال برآورد شده است.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP