تاریخ انتشار:۰۴ خرداد ۱۳۹۳در ۱۲:۴۹ ب.ظ کد خبر:233

برگزاری اولین جشنواره آئین امامدر دیباج

رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان دامغان از برگزاري نخستين جشنواره آئين "امامدر" در ديباج دامغان خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «معصومه داوديان» اظهار داشت: اين جشنواره ششم خرداد ماه همزمان با عيد مبعث در ...

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان از برگزاری نخستین جشنواره آئین “امامدر” در دیباج دامغان خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «معصومه داودیان» اظهار داشت: این جشنواره ششم خرداد ماه همزمان با عید مبعث در شهر دیباج و در جوار حرم امامزاده محمد  برگزار می‌شود.

وی گفت: این آئین سنتی هر ساله در اواخر اردیبهشت ماه با انجام شیردوشی و قربانی کردن گوسفندان و تقسیم آن بین مستمندان و امامزاده دیباج برگزار می شود.

داودیان هدف از اجرای آئین سنتی امامدر را شکرگزاری از خداوند متعال عنوان کرد و افزود: منظور از امام همان امامزاده و شاید مطلوبشان از در، درگاهی برای شروع فصلی جدید است.

وی گفت: بر اساس این آئین، دامداران با آغاز فصل بهار و پس از علف خور شدن بره و بزغاله ها و به هنگام بردن دامها به کوهستان به سمت بارگاه امامزاده محمد دیباج آمده و اولین شیر دوشی سال را با صلوات مکرر بر محمد و آل محمد آغاز می‌کنند.

وی افزود: هر دامدار پس از اتمام شیردوشی، نیمی از شیر گله خود را بین مردم محل خیرات می‌کند تا مستمندان نیز از برکت دام بی بهره نمانند و نیمی دیگر را به متولی امامزاده می‌سپارد که وی نیز آن را فروخته و برای هزینه های جاری امامزاده به مصرف می رساند.

وی تصریح کرد: در حین این مراسم که با همراهی اهالی صورت می گیرد، یکی از بهترین گوسفندان را انتخاب کرده و قربانی می‌کنند و این قربانی نیز بر همان منوال به دو نیم تقسیم شده و خیرات می شود.

داودیان با بیان اینکه هرساله بیش از ۱۶ هزار راس گوسفند بر اساس این آئین شیردوشی می شوند، گفت: این گله ها طی ۱۰روز در کنار درخت کهنسال ارس دیباج و در جوار امامزاده محمد این شهر شیردوشی می شوند.

وی افزود: با توجه به اعتقاد مردم دیباج به اجرای این آئین، چنانچه دامداری موفق به اجرای آئین امام در نشود، گوسفندان در طول سال برای وی درآمد نخواهند داشت و در نتیجه در اواسط سال اقدام به اجرای این آئین می‌کند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دامغان گفت: آئین امام در که نوعی شکرگزاری از نعمات الهی است به شماره ۸۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP