تاریخ انتشار:۲۶ شهریور ۱۳۹۶در ۴:۵۹ ق.ظ کد خبر:22778

در پی کم‌آبی در نخیلات؛

فعالان محیط زیستی آب‌پخش به یاری پرندگان شتافتند

در پی کم‌آبی در نخلستان‌های آب‌پخش، فعالان محیط زیستی این منطقه به یاری وحوش و پرندگان شتافتند و آبشخورهای مصنوعی موقت برای آنها ساختند. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از خبرگزاری مهر، منطقه آب‌پخش به عنوان نگین سبز استان بوشهر شناخته می‌شود ...

در پی کم‌آبی در نخلستان‌های آب‌پخش، فعالان محیط زیستی این منطقه به یاری وحوش و پرندگان شتافتند و آبشخورهای مصنوعی موقت برای آنها ساختند.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از خبرگزاری مهر، منطقه آب‌پخش به عنوان نگین سبز استان بوشهر شناخته می‌شود و علاوه بر اینکه پرتراکم‌ترین نخلستان‌های کشور را در خود جای داده است، محل زندگی گونه‌های مختلف پرندگان و حیوانات وحشی و اهلی است.

در روزهای اخیر به دنبال افزایش  گرمای هوا و با توجه به اینکه آب در نهرهای آبیاری و نخلستان‌ها کاهش یافته است، پرندگان و حیوانات برای تامین آب مورد نیاز خود با مشکلاتی روبرو بودند و در خطر نابودی قرار داشتند که برخی از فعالان محیط زیست و کشاورزان منطقه به یاری آنها شتافتند.

مهدی بحرینی از فعالان زیست محیطی استان بوشهر در این زمینه گفت: مدتی است که فرهنگ زیبای حفظ حیوانات و پرندگان بین مردم و دوست‌داران طبیعت رواج یافته است و شکارچیان و صیادان تفنگ‌ها و تورهای خود را غلاف و آویزان کرده‌اند.

وی ادامه داد: به دنبال این اتفاقات میمون و زیبا در منطقه زیبای آبپخش، در تابستان و در گرمای ۵۰ درجه و بی‌آبی ما هم به فکر تامین آب برای وحوش و پرندگان و افتادیم.

بحرینی اضافه کرد: با همراهی و همکاری تعدادی از فعالان و دوست‌داران محیط زیست، با تهیه آبش‌خورهای موقت در چندین نقطه سعی کردیم سهمی حداقلی در کمک به طبیعت و پرندگان و وحوش آبپخش داشته باشیم که مورد استقبال پرندگان و حیوانات وحشی قرار گرفت.

این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: در این چند ساله و همه‌گیرشدن فضای مجازی خبرها و اقدامات خوبی از کمک‌کردن محیط زیست به گوش می‌رسد که جای امیدواری دارد و امیدارم با این کار ما هم توانسته باشیم سهم خودمان را به طبیعت زیبای آبپخش ادا کنیم.

وی اظهار داشت: این روزها بسیاری از افراد به جای تفنگ و تور، دوربین عکاسی به دست گرفته و به جای کشتن حیوانات، از محیط زیست تصاویر ناب و زیبا و روح بخش تهیه می‌کنند که جای بسی امیدواری برای احیاء محیط زیست نیمه جان کشور است.

شکرالله کشاورز از نخل‌داران منطقه آب‌پخش نیز اظهار داشت: در این روزهایی که نخل‌ها بدون آب هستند و کانال‌های آبیاری منطقه نیز خالی است، حیوانات و به‌ویژه پرندگان با مشکلاتی روبرو می‌شوند که باید به یاری آنها بشتابیم.

وی اضافه کرد: بسیاری از نخل‌داران در این روزها در زمینه آبرسانی و ایجاد آبشخور برای پرندگان و حیوانات همکاری خوبی داشته‌اند و گاها برای آنها غذا نیز تهیه می‌کنند.

علی دهقان از دیگر فعالان زیست‌محیطی که تعداد زیادی از این آبشخورها را ساخته است، تاکید دارد که فرهنگ کمک به حیوانات و پرندگان باید همگانی شود.

طلعت حسینی از فعالان اجتماعی گفت: تلاش داریم تا کارگاه‌های آموزشی را در سطح مدارس گسترش دهیم و اولین دوره آموزشی امسال ساخت آبخوری برای پرندگان توسط کودکان خواهد بود و نحوه نصب آن در محلی برای استفاده پرندگان آموزش داده می شود.

رهام آموزگار نیز گفت: طبیعت متعلق به همگان است و باید با ترویج فرهنگ حفاظت و حراست از محیط زیست، همه ظرفیت‌ها را برای کمک به حیوانات و پرندگان به کار بگیریم و مشارکت جدی در تامین سلامت و امنیت محیط زیست داشته باشیم.

اخبار مرتبطارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP