تاریخ انتشار:۱۶ شهریور ۱۳۹۶در ۸:۰۲ ق.ظ کد خبر:22751

افزایش ۱۰۵ هزار هکتاری سطح کشت گیاهان دارویی در برنامه ششم توسعه

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از خبرگزاری مهر ،مدیرکل دفتر جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه در زمان حاضر در 177 هزار هکتار از مراتع کشور گیاهان دارویی کشت می‌شود، گفت: بر ...

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از خبرگزاری مهر ،مدیرکل دفتر جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه در زمان حاضر در ۱۷۷ هزار هکتار از مراتع کشور گیاهان دارویی کشت می‌شود، گفت: بر اساس هدف گذاری دولت سطح کشت این محصول در پایان برنامه ششم توسعه به ۲۸۲ هزار هکتار می رسد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از ایرنا، فریبرز غیبی روز یکشنبه در پنجمین جشنواره گیاهان دارویی با محوریت سماق در روستای آقبراز هوراند اظهارکرد: سیاست دولت ترویج کشت گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه ۷۵۳ هکتار از کشت گیاهان دارویی در قالب طرح صیانت از خاک انجام می شود، گفت: از این میزان ۸۵ هکتار در جنگل های آذربایجان شرقی کشت شده است.
غیبی توسعه کاشت گیاهان دارویی در منطقه ارسباران را جزو اولویت های دولت و نیز اهداف برنامه ششم توسعه برشمرد و افزود: قرار است ۲۶۰ هکتار کشت سماق توسط جهاد کشاورزی انجام شود.
 هرهکتار سماق ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو خوشه دارد

فرماندار شهرستان هوراند هم گفت: از مجموع مساحت جنگل‌های شهرستان ۵۰۰ هکتار مربوط به اراضی سماق است که به جهت اقدامات ترویجی که در چند سال گذشته برای معرفی این محصول انجام شده، بازار مصرف آن بهتر و رعبت مردم منطقه برای توسعه کشت این‌ گونه با ارزش گیاهی بیشتر شده است.
زین العابدین مردانیان خاطرنشان کرد: این محصول قبل از برگزاری جشنواره و ورود اداره کل منابع طبیعی به توسعه آن به عنوان گیاه دارویی و ادویه‌ای در منطقه محصول ناشناخته‌ای بود و به هیچ عنوان بازار مصرف خوبی نداشت.
وی اظهارکرد: هوراند قطب تولید سماق در آذربایجان‌شرقی بوده و در کشور نیز از نظر تولید محصول باکیفیت و‌ مرغوب جایگاه خوبی دارد.
مردانیان با اشاره به اینکه از هر هکتار سماق ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو خوشه و از هر دو کیلو خوشه یک کیلو محصول خالص فرآوری شده به دست می‌آید، افزود: قیمت هر کیلو سماق فرآوری شده ۴۵۰ هزار ریال است.
وی با اشاره به اینکه در زمان حاضر فرآوری سماق در محل به صورت سنتی و نیمه‌ صنعتی انجام می شود، بر ضرورت ایجاد کارگاه صنعتی و بسته‌بندی این محصول تاکید کرد.
بر اساس این گزارش کشورمان ایران با مساحت ۱۶۴ میلیون و ۸۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار دارای ۱۳۴،۳۰۷،۸۳۹ هکتار منابع طبیعی (۸۲٫۸ درصد مساحت کشور) شامل ۳/۱۴میلیون هکتار جنگل (۸/۸ درصد مساحت کشور)، ۲،۶۶۵،۰۶۷ هکتار بیشه‌زار و درختچه‌زار (۶/۱ درصد)، ۷/۸۴ میلیون هکتار مرتع (۳/۵۲ درصد)، ۶/۳۲ میلیون هکتار بیابان (۱/۲۰ درصد) است و ۲/۳۳ میلیون هکتار دیگر را زمین‌های کشاورزی و شهرها و غیره تشکیل می‌دهد.
شهرستان هوراند در منطقه ارسباران واقع شده و تا تبریز ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد.



ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP