تاریخ انتشار:۰۷ شهریور ۱۳۹۶در ۲:۵۸ ب.ظ کد خبر:22652

برگزاری جلسه مشترک طرح مدیریت پایدار آب ، منابع آب و خاک در شهرستان گرمسار

به منظور تبادل اطلاعات و استفاده از تجربيات طرح و بازديد کارگروه‌ها از دستاوردها و موفقيت‌هاي طرح حبله رود، جلسه‌اي با حضور رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار، رئيس اداره منابع طبيعي بخش ايوان‌کي، رئيس اداره منابع طبيعي آرادان، رئيس اداره منابع طبيعي ...

به منظور تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات طرح و بازدید کارگروه‌ها از دستاوردها و موفقیت‌های طرح حبله رود، جلسه‌ای با حضور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار، رئیس اداره منابع طبیعی بخش ایوان‌کی، رئیس اداره منابع طبیعی آرادان، رئیس اداره منابع طبیعی و بخشدار شهرستان طالقان و حضور نماینده‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان و همچنین کارگروه مدیریت جامع استان البرز و معاون آبخیزداری استان البرز در دفتر طرح حبله رود شهرستان گرمسار برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز، اسماعیل عرب معصومی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گرمسار اظهار داشت: برنامه اقدام ملی مدیریت پایدار از منابع آب و خاک و با هدف‌ هماهنگ بخشی بین دستگاه‌های متعدد کشور که متولی آب و خاک با هدف هماهنگ بخشی بین دستگاه‌های متعدد کشور که متولی آب و خاک کشور می‌باشند، جهت غلبه بر مواردی از قبیل تخریب مداوم منابع آب و خاک، مشارکت محدود مردم در تصمیم‌گیری، آزمون تحقق هماهنگی بین بخشی در مدیریت حوزه آبخیز، فقدان رهیافتهای جامع نگر و یکپارچه در برنامه‌ریزی و… که در دولت جمهوری اسلامی ایران از سال ۷۶ با نگاهی یکپارچه و درک بهتر مشکلات مربوط به مدیریت پایدار منابع آب و خاک کشور در سطحی معادل ۲/۱ میلیون هکتار از حوزه آبخیز حبله‌رود به‌عنوان یک منطقه پایلوت با مشارکت ۴ سازمان در فاز اول باهم برنامه مدیریت منابع آب و خاک را به روش مشارکتی شروع کردند.

محمدهادی نوچه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی سمنان بیان کردند: در فاز نخست پروژه حبله رود بر روی موضوع مدیریت مشارکتی در ارتباط با منابع آب و خاک تمرکز دارد و در زمینه ایجاد تشکل‌های محلی و اجرای مشارکتی پروژه‌های مرتبط با مدیریت پایدار منابع آب و خاک موفقیت‌های خوبی حاصل شده است. وی در ادامه گفت: فاز دوم این پروژه با هدف تدوین مدل مدیریت یکپارچه در حوزه آبخیز طراحی شده و اینکه سازمان‌ها چگونه می‌توانند نقش مؤثری در مدیریت جامع حوزه آبخیز در کنار مردم داشته باشند.

در ادامه حاضرین در جلسه به بیان نقطه نظرات خود پیرامون فاز اول طرح حبله رود پرداختند و شاه‌حسینی رئیس منابع طبیعی شهرستان طالقان با اشاره به آیات قرآن در مورد اهمیت منابع آب و خاک، اظهار داشت: چیزی بالاتر از منابع آب و خاک نیست و باید این منابع حفظ شود، تا به نسل‌های بعدی منتقل گردد.

مینا رامه نماینده زنبورداران شهرستان گرمسار در این جلسه ضمن اشاره به این موضوع که تشکل زنان روستایی منطقه رامه در سال ۷۶ تشکیل و فعالیت خود را آغاز نموده است، از اقدامات، فعالیت‌ها، نتایج و دستاوردها و تجربه کاری خود و زنان روستایی در منطقه رامه به ارائه گزارش پرداختند.

شاه‌حسینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آرادان نیز که فعالیت مستقل زنان روستایی برایشان بسیار جذاب و غرورانگیز بود یکی از اثرات مثبت این طرح را نشان دادن توانایی زنان در ایران دانستند.

در پایان عرب معصومی رئیس اداره منابع طبیعی گرمسار بیان کرد: هدف از اجرای طرح حبله رود دستیابی به الگوهای مناسب برنامه‌ریزی، اجرا، بهره‌برداری و پایش و ارزیابی منابع آب و خاک در حوزه آبخیز حبله‌رود می‌باشد و اشاره کرد؛ که الگوی قابل تعمیم حبله رود به مناطق مشابه توسط دانشگاه گرگان آماده شده و آماده ارائه به دست‌اندرکاران استانی و مسئولین کشوری می‌باشد.

 ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP