تاریخ انتشار:۰۶ مرداد ۱۳۹۶در ۲:۲۵ ب.ظ کد خبر:22436

در بیانیه پایانی همایش «شاهرود؛ گامی به سوی شهر انسان» محور عنوان شد:

طرح ناکام انتقال آب قطری به شاهرود بعداز صرف سرمایه میلیاردی بیت المال

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز، بیانیه پایانی همایش "شاهرود؛گامی به سوی شهرهای انسان محور" به نقل از کانال تلگرامی جمعیت دیده بان طبیعت شاهرود به شرح ذیل می باشد: جمعیت دیده بان طبیعت شاهرود در رابطه با طرح ناکام انتقال آب قطری به شاهرود ...

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز، بیانیه پایانی همایش “شاهرود؛گامی به سوی شهرهای انسان محور” به نقل از کانال تلگرامی جمعیت دیده بان طبیعت شاهرود به شرح ذیل می باشد:

جمعیت دیده بان طبیعت شاهرود در رابطه با طرح ناکام انتقال آب قطری به شاهرود ناگفته های بسیاری دارد که مردم بعنوان صاحبان اصلی کشور حق دانستن آن را دارند تا بر اساس آن بتوانند قضاوت خود را انجام دهند، در همین رابطه اقدام لازم بزودی انجام خواهد گرفت. در ادامه خیلی خلاصه و کوتاه اشاره ای به بعضی از موارد مطرح شده در رابطه با طرح انتقال آب خواهد شد:

آنچه ابتدای امر لازم به توضیح است آنست که بعداز صرف سرمایه میلیاردی بیت المال(نزدیک به۳۰میلیارد تومان)جهت انتقال آبی ناچیز، دبی ۴۰لیتر در ثانیه! یعنی معادل ۲چاه عمیق آب!!(که میتوانست از اطراف شهر خریداری و به آب شرب شاهرود اضافه گردد!)جمعیت دیده بان طبیعت هیچ مخالفتی با اصل طرح انتقال آب نداشته و ناکامی طرح انتقال آب بعلت مشکلات عدیده دیگری است و نه اعتراض گروهی مردمی! به برخی از دلایل شکست طرح اشاره می گردد :
۱-محاسبه غیرکارشناسانه میزان اولیه آب که محاسبات اولیه۶۰۰لیتر بوده و اینک ۴۰لیتر در ثانیه است!!!!بر اساس این محاسبه غلط بودجه کسب گردیده، اندازه لوله ها تعیین و لوله گذاری اتفاق افتاده است
۲-عدم اجرای طرح از مبدا به مقصد و کاملا وارونه عمل کردن آن! یعنی لوله گذاری از شاهرود آغاز شده و تا ابتدای منطقه جنگلی پیش رفته در حالیکه به لحاظ فنی می باید کاملا بعکس این عملیات اجرا می گردیده است، که در اینصورت به احتمال زیاد بعلت دبی بسیار پایین آب، اجرای طرح لغو می گردید و یا در صورت انجام، اینهمه سرمایه اضافی زیر خاک مدفون نمی گردید
۳-عدم حل مشکلات حقوقی بین دو استان و کسب مجوزهای لازم جهت دستبرد به حقابه استانی دیگر!! که در صورت انجام، اینک شاهد اعتراض و درگیری های بوجود آمده بین مردم عزیز دو استان و مسائل حاشیه ای فراوان نمی بودیم، اختلاف افکنی ها و مرزبندی هایی که می تواند امنیت شهروندان دو استان را خدشه دار سازد

بنابراین نادیده گرفتن علل فراوان ناکامی طرح و آنرا به گردن گروهی مردمی انداختن که فرصت دفاع از خود را نزد شایعه سازان نمی یابد!! کاری خلاف اخلاق و انسانیت و اسلام و دین مان می باشد.

هرچند از ابتدای امر جمعیت دیده بان طبیعت مسائلی کارشناسانه را در این رابطه بیان داشته، طرح های جایگزین ارائه داده تا جنگل کمتری آسیب ببیند و حتی در مواردی به شکایت از نادیده انگاشتن اولین حقوق مدنی مردم پرداخته و همگی نیز مستند بوده و باعث افتخار این تشکل مردمی قدرتمند شرق کشور می باشد ولی اعتراض نهایی جمعیت دیده بان طبیعت، اینک بعنوان سپربلای عده ای گردیده که حاضر به پذیرش خطای مسئولیت خود نیستند و تصور میکنند می توانند با انگ زدن و اتهام و فرافکنی، خود و مسئولیت خود را پنهان ساخته و پاسخگو نباشند!
اعتراض دیده بان طبیعت زمانی اتفاق افتاد که ورود ماشین آلات سنگین در دل جنگل و قلع و قمع درختان جنگلی در پایان طرح آغاز گردید، هنگامی که خلاف آشکار پیمانکار و زیرپاگذاشتن مصوبه پیمانی که ملزم به انجام کار به شکل دستی در منطقه جنگلی بود رخ داد، جمعیت دیده بان طبیعت ورود پیداکرده و خواهان برخورد با این بی قانونی آشکار عده ای مسئول و مجری طرح گردید، اخطار دیده بان که مصداق امر به معروف و نهی از منکر بود به مذاق عده ای که دوست داشتند با بی قانونی و عدم نظارت مسئولین از جمله عدم نظارت منابع طبیعی شهرستان! پیش روند خوش نیامد و اینک ناکامی های خود را به نام اعتراض کنندگان قلع و قمع درختان جنگل قطری می نویسند!
جمعیت دیده بان طبیعت همانطور که دکترامیرحسین ولیان دبیرمحترم این تشکل زیست محیطی در همایش شهرهای انسان محور که به همت همین گروه(مورخ۵مرداد۱۳۹۶در دانشکده علوم پزشکی شاهرود)برگزار گردید در پیشگاه مردم حاضر در همایش مطرح کردند، حاضر به مناظره ای با هر تعداد از مسئولین و در حضور خبرنگاران آزاد و نه اجیرشده و نیز در حضور مردم می باشد تا ضمن پاسخ به اتهامات و جوسازی ها، سوالات مهم و جدی خود را نیز طرح کرده و خواهان پاسخگویی مسئولین و تصمیم گیرندگان شهر باشند که چرا سیستم فرسوده آبرسانی شهری احیا نگردیده، چرا سیستم فاضلاب شهری به شکل گردشی طراحی نشده و مشکلات فراوان غیرفنی دارد و چرا سرمایه مردم بدون دوراندیشی و محاسبات و انجام الزامات کار هدر رفته و چرا اساسا در چنین شرایطی طرح انتقال آب در اولویت قرارگرفته؟و نیز چراهای بسیار دیگر…ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP