تاریخ انتشار:۰۴ مرداد ۱۳۹۶در ۸:۰۹ ق.ظ کد خبر:22402

پیگیری یک اختراع مشکوک:

گواهی ثبت اختراع بی‌تی‌آر جعلی است + اسناد

در حاشیه باز شدن پرونده‌ اختراع دستگاهی موسوم به بی‌تی‌آر که تاکنون اظهاراتی متناقض درباره خروجی آن منتشر شده است، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، صحت گواهی ارائه شده توسط مخترع را تأیید نکرد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزای تسنیم، در حاشیه باز شدن پرونده‌ ...

در حاشیه باز شدن پرونده‌ اختراع دستگاهی موسوم به بی‌تی‌آر که تاکنون اظهاراتی متناقض درباره خروجی آن منتشر شده است، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، صحت گواهی ارائه شده توسط مخترع را تأیید نکرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزای تسنیم، در حاشیه باز شدن پرونده‌ اختراع دستگاهی موسوم به بی‌تی‌آر، که اطلاعات مندرج در گواهی ثبت آن، با نتیجه استعلام از وب‌ سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قوه قضاییه مطابقت نداشته و از سوی دیگر، اظهارات متناقض مخترع درباره خروجی آن، بر شبهات پرونده می‌افزاید، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، صحت گواهی ارائه شده توسط مخترع را تأیید نکرد.

مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به استعلام خبرگزاری تسنیم درباره گواهی ثبت اختراع دستگاه بی‌تی‌آر، با تأکید بر اینکه گواهی ثبت اختراع مذکور، مورد تأیید این سازمان نیست اعلام می‌کنند: تا کنون اختراعی تحت عنوان “سامانه تبدیل بازیافت زباله‌های تر شهری و شیرابه‌ها به ریزدانه‌های جامد دوستدار محیط زیست” ‌در مرکز مالکیت صنعتی این سازمان به ثبت نرسیده و شماره ثبت قید شده در این گواهی ثبت با عنوان اختراع مطابقت ندارد. این شماره ثبت مربوط به اختراعی متفاوت تحت عنوان سیستم تبدیل زباله‌های پت به دیوارهای آماده و سبک است که سالها پیش به نام آقایان جواد نقوی و سیداسماعیل خاتمی‌نژاد به ثبت رسیده است.
ضمناً هر گونه ادعای ثبت اختراع، با جست‌وجوی شماره ثبت اختراع در پورتال سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی www.ssaa.ir قابل راستی آزمایی است.”
13960420122923366113708010 13960502173031403114766010 13960502173204255114766110

از سوی دیگر، در حالی که اسماعیل خاتمی‌نژاد هر گونه جعل و ایجاد تغییر در گواهی ثبت اختراع فوق را که شماره‌ ثبت آن با عنوانش مغیر است، تکذیب می‌کند، بررسی‌ها حکایت از حضور فردی به نام محمدرضا اسماعیل‌نژاد در پرونده این اختراع دارد. فردی که ‌تا زمان استقرار طرح در استان گلستان در تمامی جلسات ارائه‌ فنی و اجرایی این اختراع نقش اول را به عهده داشته و در جلسه شورای پسماند استان گلستان قاطعانه از این اختراع دفاع کرده اما ناگهان از مسیر کار پروژه حذف شده و مدتی است به طراحی و ساخت یک دستگاه زباله‌سوز مشغول شده است. به منظور یافتن سرنخی درباره شبهات پرونده این اختراع، خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، طی تماسی با اسماعیل‌نژاد، خواهان ارائه پاره‌ای توضیحات درباره چرایی جدایی وی از پروژه اختراع دستگاه بی‌تی‌آر و ماجرای مشکوک گواهی ثبت اختراع شد اما اسماعیل‌نژاد هر گونه گفت‌وگو در این‌باره را قاطعانه رد کرد.

این در حالی است که اسماعیل خاتمی‌نژاد، مخترع دستگاه بی‌تی‌آر علت حذف اسماعیل‌نژاد را که یکی از همراهان اصلی این طرح به شمار می‌رفته، زیاده‌خواهی مالی عنوان می‌کند تا این شبهه‌ پیش بیاید که آیا مدافع و همراه همیشگی طرح بی‌تی‌آر، تنها به دلیل منفعت‌طلبی از این پروژه جدا شده و اکنون به اجرای طرحی موازی با آن مشغول شده است؟ آیا گواهی جعلی ثبت این اختراع، می‌تواند در جدایی این دو شریک نقشی ایفا کرده باشد؟

به گزارش تسنیم، چندی پیش، یک جوان مخترع طی تماسی با این خبرگزاری خواهان ارائه پاره‌ای توضیحات درباره اختراع خود شد. اسماعیل خاتمی‌نژاد، که خود را مخترع دستگاه تبدیل زباله به کود و همچنین ریزدانه‌های دوستدار محیط زیست معرفی کرده و از رسانه‌ها می‌خواهد از اختراعش حمایت کنند، مستنداتی را در رابطه با اختراع خود در اختیار خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیمقرار می‌دهد که گواهی ثبت اختراعش یکی از آنهاست. گواهی اختراعی که عنوان اختراع در آن “سامانه تبدیل بازیافت زباله‌های تر شهری و شیرابه‌ها به ریزدانه‌های جامد دوستدار محیط زیست” عنوان شده اما نتیجه استعلام شماره ثبت، در پورتال سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، عنوان اختراعی دیگر را اعلام می‌کند: “سیستم تبدیل زباله‌های پت به دیوارهای آماده”. اختراعی کاملا متفاوت که به جای تبدیل “زباله‌های تر شهری و شیرابه‌ها به ریزدانه‌های جامد دوستدار محیط زیست”، ظروف پلاستیکی را به دیوارهای پیش‌ساخته تبدیل می‌کند.

خروجی دستگاه بی‌تی‌آر، تا کنون در برخی گزارش‌ها، خاک مرده، در برخی گفت‌وگوها کود و در برخی اظهارات، ریزدانه‌های دوستدار طبیعت معرفی شده است.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP