تاریخ انتشار:۰۲ مرداد ۱۳۹۶در ۵:۳۳ ق.ظ کد خبر:22362

احمد همتی:

مانع قانونی برای انتقال آب دریای خزر به سمنان وجود ندارد

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: مانع و بازدارنده قانونی برای انتقال آب دریای به این استان وجود ندارد. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، احمد همتی افزود: در مجلس شورای اسلامی فضای مثبتی برای ...

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: مانع و بازدارنده قانونی برای انتقال آب دریای به این استان وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز به نقل از ایرنا، احمد همتی افزود: در مجلس شورای اسلامی فضای مثبتی برای اجرای این طرح ملی وجود دارد و مردم سمنان در انتظار بررسی و اعلام نظر کارشناسی سازمان حفات محیط زیست هستند.
طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان از دولت های گذشته مطرح بوده و مصوبه دولت یازدهم است و با بررسی های تخصصی، مشکلات زیست محیطی آن از جنبه های مختلف کارشناسی شده و مراحل انتقال، نوع تصفیه، نمک‌زدایی و شیرین‌سازی و انتخاب بهترین مسیر انتقال بدون آسیب به درختان و شرایط زیست محیطی، بارها مورد بررسی حوزه های مختلف کشور قرار گرفته است.
نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تنها دلیل تاخیر در روند انتقال آب خزر به استان سمنان بررسی نحوه انتقال و جلوگیری از تخریب های احتمالی عرصه های طبیعی است، گفت: با تلاش جهادی مسوولان و حمایت های همه جانبه مردم استان، این طرح ملی به زودی اجرایی می شود.
وی تصریح کرد: انتقال آب خزر به سمنان مصوب سفر هیات دولت به استان است و به هیچ عنوان نباید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استانهای دیگر با کارشکنی، درصدد جلوگیری از اجرای این طرح باشند.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتقال آب خزر به استان سمنان در قالب طرح حاکمیتی انجام می شود و به یقین، اقدامات تعداد محدودی که درصدد احساسی کردن جامعه هستند، در اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان کاری از پیش نخواهد برد.
همتی با تاکید بر اینکه همدلی خوبی بین دولت و مجلس برای اجرایی کردن این طرح وجود دارد و تمام ساز و کارهای قانونی و زیست محیطی در اجرای این طرح پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: سمنان با بحران کمبود آب دست و پنجه نرم می کند و اگر این چالش مهم در این استان ادامه یابد، در آینده نزدیک شاهد فرار جمعیتی از این منطقه از کشور خواهیم بود.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید در کنار انتقال آب خزر به سمنان ، اجرای برنامه هایی بر استفاده بهینه از این نعمت خدادادی در بخش صنعت، کشاورزی و خانگی اتخاذ شود.
میانگین بارندگی در استان سمنان حدود ۱۲۰ میلی متر در سال و نصف میانگین کشوری و تبخیر آب در این استان ۲ برابر میانگین کشور است، استان سمنان دارای یک میلیارد و ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب تولیدی از منابع زیرزمینی و سطحی است که ۸۷ درصد در حوزه کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و ۹ درصد در بخش آشامیدنی به مصرف می رسد.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP