تاریخ انتشار:۳۰ تیر ۱۳۹۶در ۲:۳۶ ب.ظ کد خبر:22286

گزارشی از نشست شبکه‌های استانی سمن های محیط زیستی کشور

 نشست فوق‌العاده شبکه‌های استانی و انتخابات شورای هماهنگی و شورای داوری شبکه محیط زیست و منابع طبیعی کشور در بیست و هشتم تیرماه سالجاری در سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست در تهران برگزار گردید. به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز، در این نشست که ...

 نشست فوق‌العاده شبکه‌های استانی و انتخابات شورای هماهنگی و شورای داوری شبکه محیط زیست و منابع طبیعی کشور در بیست و هشتم تیرماه سالجاری در سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست در تهران برگزار گردید.

به گزارش پایگاه خبری جمعیت اتحاد سبز، در این نشست که با دستور کار انتخاب شورای هماهنگی و شورای نظارت و داوری شبکه ملی در دوره جدید آغاز شد نمایندگان شبکه های ۲۸ استان کشور حضور داشتند.

سخنرانان آغازین این نشست، مهندس درویش مدیرکل دفتر مشارکتهای مردمی و دکتر مجابی معاون توسعه مدیریت و حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست بودند.

محمد درویش از وضعیت مشارکت اجتماعی و توجه به کیفیت فعالیت محیط زیستی در میان ان.جی.اوها و کنشگران سخن گفت و پس از آن، گفتگویی صریح در خصوص اثرگذاری شبکه‌ها و سازمانهای غیردولتی در موضوع پویش‌ها و کمپین‌ها به ویژه پویش میانرودان درگرفت و نمایندگان استانی نظرات خود را بیان کردند.

دکتر مجابی سخنان خود را حول موضوع احکام و مفاد قانون برنامه ششم توسعه و سیاستهای کلی محیط زیست ارائه داد و از شبکه‌ها درخواست نمود که با توجه به ابلاغ قانون برنامه ششم، در ایجاد ارتباط نظام‌مند و مداوم جهت تدوین آیین‌نامه‌ها، دستورالعملها و بخشنامه‌های مربوطه بکوشند و نظرات خود را به دولت ارائه دهند.

سپس محمد اله‌موتی به ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد دوره نخست شورای هماهنگی پرداخت و مسعود مولانا فرآیند انتخابات را تشریح نمود.

در این بخش و پیش از برگزاری انتخابات، نمایندگان استانی به بیان دیدگاهها و نظرات خود در خصوص مسائل مرتبط با شبکه‌ها پرداختند و شکایت و اعتراض برخی از سازمانهای غیردولتی از شبکه دو استان مرکزی و گیلان نیز به شورای هماهنگی واصل شد.

پس از اختصاص وقت مناسب به افراد حاضر از این دو استان و ارائه نظرات سایر اعضای حاضر در نشست و با توجه به اینکه نتیجه‌ای از این مباحث گرفته نشد، شورای هماهنگی نظر خود را مبنی بر تایید روند انتخابات در دو استان مزبور اعلام نمود و تصمیم‌گیری در این خصوص به بخش دوم نشست و اعلام نظر شورای عالی شبکه ملی به عنوان بالاترین رکن ساختار شبکه (نمایندگان همه شبکه‌های استانی) موکول گردید.

در بخش دوم نشست که پس از صرف ناهار آغاز شد، با تعیین رئیس سنی و اعضاء هیأت اجرایی انتخابات، شورای هماهنگی، جلسه را به هیات اجرایی نشست و انتخابات تحویل داد و شورای عالی شبکه پیش از شروع روند انتخابات با توجه به اینکه تلاشهای همه نمایندگان استانی، منجر به ایجاد توافق میان طرفین اعتراض در استانهای مرکزی و گیلان نشد، موضوع “تعلیق حق رأی و کاندیداتوری” این دو استان در انتخابات را به رأی گذاشت و مقرر شد ضمن تاکید بر نظر شورای هماهنگی مبنی بر رسمیت ساختار شبکه در دو استان مزبور و نیز تاکید بر رسیدگی فوری به اعتراضات وارده از این دو استان در شورای داوری شبکه ملی، تا تعیین تکلیف این موضوعات، شبکه‌های این دو استان در این انتخابات حضور نداشته باشند و انتخابات میان ۲۶ عضو حاضر برگزار گردد. تصمیم شورای عالی صرفا مربوط به حق رای این دو استان در انتخابات بوده و هیچگونه ارتباطی به موقعیت و وضعیت حقوقی شبکه ندارد.

در این مرحله و پس از معرفی کاندیداها و با رای‌گیری مخفی، از میان ۱۲ کاندیدای شورای هماهنگی، افراد ذیل بعنوان اعضاء اصلی و علی‌البدل شورای هماهنگی شبکه سازمانهای غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی کشور انتخاب شدند :

۱- محمد اله‌موتی از شبکه استان قزوین ۲۰ رای

۲- سیاوش عابدی از شبکه استان فارس ۱۹ رای

۳- مسعود مولانا از شبکه استان مازندران ۱۸ رای

۴- صادق پناهی از شبکه استان اردبیل ۱۶ رای

۵- سعید طهماسبیان از شبکه استان تهران ۱۶ رای

۶- حمید نوروزی از شبکه استان همدان ۱۶ رای

۷- محمد حسن کلیدری از شبکه استان خراسان رضوی ۱۵ رای

به عنوان اعضاء اصلی و

۱- احمد رحمانی‌مقدم از شبکه استان آذربایجان شرقی

۲- محمد رضا پاداش از شبکه استان گلستان

۳- سعید سلیمانی از شبکه استان کرمانشاه

به عنوان اعضاء علی‌البدل شورای هماهنگی انتخاب شدند.

همچنین از میان ۴ کاندیدای شورای داوری شبکه ملی :

۱- عاتقه‌سادات موسوی از شبکه استان قم با ۲۲ رأی

۲- رضا پرتوی سنگی از شبکه استان بوشهر با ۲۰ رأی

۳- سید حمید کشمیری از شبکه استان خراسان شمالی با ۱۷ رأی

به عنوان اعضاء اصلی و

۱- سید محمدجعفر مهدوی‌الحسینی از شبکه استان خراسان جنوبی

به عنوان عضو علی‌البدل شورای داوری شبکه ملی انتخاب شدند.

نشست فوق‌العاده شبکه‌های استانی سراسر کشور در ساعت ۱۸ با امضاء صورتجلسه و اوراق مربوطه پایان یافت.ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP