تاریخ انتشار:۲۱ اسفند ۱۳۹۵در ۲:۱۵ ب.ظ کد خبر:21739

گفت‌وگو با چهره‌های هنری هم‌زمان با پایان هفته منابع طبیعی

کاشت نهال یا جلوگیری از قطع درخت وظیفه همگانی

هفته منابع طبیعی در حالی به کار خود پایان داد که مقام معظم رهبری با کاشت دو نهال میوه بر انجام وظایف زیست‌محیطی و اقدامات دولتی در این زمینه تأکید کردند. ایشان در سخنانی با اشاره به اهمیت فضای سبز و پوشش گیاهی افزودند: بسیاری ...
هفته منابع طبیعی در حالی به کار خود پایان داد که مقام معظم رهبری با کاشت دو نهال میوه بر انجام وظایف زیست‌محیطی و اقدامات دولتی در این زمینه تأکید کردند. ایشان در سخنانی با اشاره به اهمیت فضای سبز و پوشش گیاهی افزودند: بسیاری از عوارض ناشی از ریزگردها، آلودگی هوا و ناسالم بودن هوای شهرها به‌دلیل کمبود پوشش گیاهی است و با توجه به موقعیت اقلیمی و گستردگی مناطق کویری در کشور، حفظ پوشش گیاهی اهمیت مضاعفی دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، وجود سبزه‌گاه‌های برخوردار از گیاهان متنوع دارویی و همچنین جنگل‌های شمال را از جمله امتیازات فضای سبز ایران برشمردند و افزودند: جنگل‌های ارزشمند شمال جزو کم‌نظیرترین جنگل‌های دنیاست؛ اما عده‌ای سوداگر بدون توجه به منافع ملی، به جان جنگل‌ها و منابع کشور می‌افتند و باید این جنگل‌ها را از دست‌اندازی حفظ کرد.
ایشان تأکید کردند: مسئولان بخش جنگل‌ها، مراتع و زمین‌های کشاورزی باید اهمیت زیادی برای کار خود قائل باشند و برای حفظ این ثروت عظیم ملی تلاش کنند.
در کنار مسئولان و مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری، مردم و هنرمندان نیز در این هفته دست به‌کار شدند تا با کاشت نهال، از مشکلات زیست‌محیطی کشور بکاهند. در این راستا هنرمندان نیز در باغ گل «پردیسان» دور هم جمع شدند تا با کاشت نهال نشان دهند که دلشان برای منابع طبیعی کشور می‌تپد. معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، که در این مراسم حضور داشت، با اشاره به مصوبه مجلس درباره محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: دولت مصوبه‌ای از طریق شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر حفاظت از باغ‌ها و فضای سبز تدوین کرده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز مواضعی جدی برای این حفظ و حراست به‌عنوان اصلی برای توسعه سرانه درخت در شهر‌ها دنبال می‌کند. در سه سال و نیم گذشته برای حفاظت از جنگل‌ها در چند محور، اقدام شد که طرح مقابله با آتش‌سوزی را نیز به‌طور جدی مدنظر داشته‌ایم و با اجرای این طرح در سال جاری در مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست ۶۷ درصد کاهش آتش‌سوزی جنگل‌های هیرکانی و زاگرس را تجربه کرده‌ایم.
رئیس سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به موضوع اقتصاد سبز و رشد همگام آن هم‌زمان با اقتصاد جهانی تأکید کرد: اقتصاد سبز را باید مدنظر قرار داد. خوش‌بختانه برجام و توافق‌ ایران با کشورهای دیگر، فضا را برای حضور در عرصه اقتصاد جهانی آسان‌تر کرده است. امروز نگاه تقابل محیط زیست با اقتصاد از بین رفته است و صحبت بر سر همگرایی این دو و اقتصاد سبز است. دو منحنی آلودگی و تخریب محیط زیست که با رشد اقتصاد همراه بود، امروز فرق کرده است و رشد اقتصادی، کارآفرینی و اشتغال، سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌ها می‌تواند با مهندسی سبز و درونی‌سازی هزینه‌های زیست‌میحطی همراه باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به اقدامات دولت یازدهم در حوزه حفاظت از فضای سبز شهری و جنگل‌های طبیعی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه دیگر رشد اقتصادی با مسائل محیط زیستی رو در رویی ندارد، بلکه این دو مقوله در همگرایی کامل هستند.
ابتکار جلوگیری از تخریب، آلودگی، قاچاق چوب و بهره‌برداری تجاری از جنگل‌ها را مهم ارزیابی کرد و گفت: از دولت هفتم سازمان جنگل‌ها توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته است. در این دوره نیز از سال ۹۲ تعامل خوبی با دستگاه‌های مختلف شروع کردیم تا بهره‌برداری از جنگل‌ها را به حداقل برسانیم. دولت نیز مصوبه‌ای در این مورد داشت و برداشت از جنگل‌ها را به درختان بیمار و از پا افتاده محدود کرده است و برای این کار هم اقدامات دیگری مانند واردات چوب و طرح‌های جایگزین آن صورت گرفته است تا با بهره‌برداری از جنگل مقابله شود.  وی در ادامه تأکید کرد: بازرسی از صنایع چوب و کاغذ از دیگر اقدامات برای حفاظت از جنگل‌های طبیعی کشور است که در این دوره تلاش جدی برای آن وجود دارد. همچنین طبق ماده ۴۸ برنامه ششم توسعه، بحث ممنوعیت کامل بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های طبیعی مطرح شد که سازمان جنگل‌ها مسئول اصلی این طرح است، ولی سازمان حفاظت محیط زیست نیز از لحاظ حاکمیتی این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کند و در واقع نقش نظارتی برای آن دارد.  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از هر چهار مورد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، یک مورد به آلودگی‌های محیط زیست بازمی‌گردد؛ بنابراین هزینه‌های زیست‌محیطی طرح‌های اقتصادی همچنین پرداخت ‌شود و این هزینه‌ها را جامعه در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و از طریق افراد مختلف پرداخت می‌کند.
در این مراسم فرهاد توحیدی، کارگردان کشورمان که در حوزه محیط زیست فعالیت می‌کند، گفت: درختان به ویژه چنار که در ایران مقدس است، از دوران باستان پاس داشته می‌شده‌اند. معلوم نیست این تقدس درختان چه ریشه‌ای دارد. آیا به خاطر مدفون بودن امام‌زادگان زیر آن است یا به خاطر آن‌که مقدس بوده‌اند امام‌زادگان در زیر آن‌ها دفن شده‌اند؟ با وجود این درختان از دیر زمان نزد همه اقوام مقدس بوده و هستند.
توحیدی معتقد است نه تنها در ایران باستان بلکه در دوران اسلامی نیز تعابیر مقدسی درباره درختان به کار می‌رود؛ برای مثال، در قرآن کریم نیز به درخت سوگند خورده شده و حتی نقوشی از درختان در معماری اسلامی وجود دارد و حتی گل نیلوفر و سرو آزاد به کرات در معابر و تخت جمشید دیده می‌شود. اسلیمی‌هایی که در گنبدها و هزاره‌ها نقش بسته، ملهم از نقوش شاخ و برگ درختان است. در ایران مظهر طبیعت درخت چنار و تاک کهنی است که کنار آن همیشه قرار داشته است؛ اما درخت انگور نزد ایرانیان مظهر خون و خون مظهر حیات است و مردم به دلیل ایمان به گیاه و طبیعت از آن‌ها حفاظت می‌کنند.
وی با بیان این‌که درخت با ایمان مردمان آمیخته است، گفت: عقل ابزاری متأسفانه امروزه جای ایمان را گرفته است. ماه‌ها کوشش می‌شود گرمای زمین کاهش یابد؛ اما از سوی دیگر سطح جنگل‌ها به ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. امروز درخت می‌کاریم؛ اما حافظ آن که خواهد بود؟! عقل ابزارگرا یا ایمان؟!
گسترش فضای سبز در مقابل ورود صنعت جدید
علی دهکردی، بازیگر فیلم‌های «کرخه تا راین» و «اخراجی‌های ۳» که در این مراسم حضور داشت، به «سبزینه» گفت: بخش عمده‌ای از مشکلات امروز مسائل محیط‌زیستی است. گاهی اوقات این مشکلات به تکنولوژی‌های جدیدی بر می‌گردد که وارد زندگی انسان‌ها می‌شود که نمی‌توان از آن‌ها غافل بود و آن‌ها را کنار گذاشت؛ اما فکر می‌کنم راهکار انسانی و طبیعی و احترام به طبیعت و کائنات ایجاب می‌کند که در برابر هر واحد صنعتی یا تکنولوژی جدیدی که به طبیعت وارد می‌شود، صنعت خود را مجبور کند که خسارت زیست‌محیطی را جبران کند، درخت بکارد، فضای سبز را گسترش دهد، نوارهای سبز حاشیه شهرها را گسترش دهد و به طبیعت احترام بگذارد.
همه با هم درخت بکاریم
گلاره عباسی نیز که بازی او را در سریال‌های «کیمیا» و «برادر» شاهد بودیم، به «سبزینه» گفت: درخت و فضای سبز منحصر به فرد و گروه خاصی نیست و همه به مردم تعلق دارد. به همین دلیل در این مورد هیچ فرقی نمی‌کند چه شغلی داریم و در کجا مشغول به کار هستیم. مهم این است که دلمان برای محیط زیستی که در آن نفس می‌کشیم بتپد و بخواهیم آن را حفظ کنیم. آن وقت است که فارغ از هر قبیله و نژاد و قومیتی باید به میدان بیاییم و برای حفظ آن تلاش کنیم. حالا این مشارکت می‌تواند کاشت یک درخت باشد یا جلوگیری از قطع یک درخت. نکته مهم این است که اگر تک‌تک مردم دست به دست هم بدهند، حتماً محیط زیست بهتری خواهیم داشت.
محیط زیست از چهره‌های شناخته‌شده غافل نشود
شبنم مقدمی، بازیگر فیلم «ابد و یک روز»، نیز به «سبزینه» گفت: خوشحالم از این‌که می‌بینم به جز مسئولانی که متولی این کار هستند، به جز هنرمندان و ورزشکان و افرادی که چهره‌های شناخته شده‌ای هستند، مردم عادی درخت می‌کارند؛ اما در این میان نمی‌توان از افرادی که شناخته‌شده‌تر هستند غافل بود، زیرا وقتی آن‌ها حرکتی انجام می‌دهند، دیده می‌شود و همین که با انگشت او را به هم نشان می‌دهند یعنی این‌که حرکتشان دیده می‌شود و جلب‌توجه می‌کند و این در حوزه محیط زیست بسیار مهم و تأثیرگذار است.
منبع: سبزینه
كلمات كليدي: , , , , , ,

اخبار مرتبطارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP