تاریخ انتشار:۰۶ آذر ۱۳۹۵در ۶:۲۹ ق.ظ کد خبر:20603

هجوم به زیستگاه‌ها با شعار حفظ محیط زیست‌

استاد حیات‌وحش و مشاور سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن انتقاد از گردشگری و طبیعت‌گردی بی‌ضابطه در کشور گفت که اتومبیلرانی آفرود آسیب‌های جدی به طبیعت وارد می‌کند. اتومبيلراني يا موتورسواري در طبيعت و خارج از جاده كه به آفرود (off road) شهرت دارد و چندسالي است در ...

استاد حیات‌وحش و مشاور سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن انتقاد از گردشگری و طبیعت‌گردی بی‌ضابطه در کشور گفت که اتومبیلرانی آفرود آسیب‌های جدی به طبیعت وارد می‌کند.

اتومبیلرانی یا موتورسواری در طبیعت و خارج از جاده که به آفرود (off road) شهرت دارد و چندسالی است در کشور رونق یافته و بیشتر با هدف رونق گردشگری در کشور انجام می‌شود، انتقادات بسیاری را به‌دلیل آسیب زدن به محیط‌زیست در پی داشته این در حالی است که برخی از این گروه‌ها برای پوشاندن این مسئله از شعارهای زیست‌محیطی استفاده می‌کنند؛ برای نمونه اواخر آبان ماه امسال، خبری مبنی بر برگزاری نخستین دوره آفرود با شعار حمایت از یوزپلنگ ایرانی منتشر و باعث نگرانی دوستداران محیط‌زیست شد به‌ویژه آنکه منطقه‌ای برای برگزاری دوره انتخاب شده بود که بنا به اعلام لوت شناسان بخشی از آن، زیستگاه یوزپلنگ است و طی سال‌های گذشته چندین بار رد و آثار این حیوان در منطقه مشاهده شده است.

اسماعیل کهرم در مورد اتومبیلرانی و موتورسواری آفرود و تأثیر آن بر محیط‌زیست گفت: زمانی که یک مسیر به دفعات زیاد محل عبور خودرو می‌شود، خاک آن منطقه فشرده شده و منفذهایی که زیر آن به‌عنوان لانه حیوانات قرار دارد، تخریب می‌شود و حیوانات داخل لانه یا فرار می‌کنند و یا می‌میرند.

وی ادامه داد: همچنین براساس تحقیقی که در سوئیس انجام دادیم متوجه شدیم جانوران از جاده فرار می‌کنند؛ یعنی حیوانات جاده را به‌عنوان یک منطقه خطرناک می‌شناسند و از آن عبور نمی‌کنند و این موضوع به بچه‌های آنها نیز منتقل می‌شود؛ بنابراین تکلیف جاده مشخص است اما زمانی که خودرو خارج از جاده (آفرود) حرکت می‌کند، حیوانات غافلگیر می‌شوند و سبب له‌شدن حیوانات زیر چرخ این ماشین‌ها می‌شود؛ زیرا حیوانات نمی‌دانند که قرار است از این مناطق ماشین بگذرد.

این استاد حیات‌وحش با اشاره به گسترش اتومبیلرانی آفرود در کویرهای ایران افزود: از آنجا که در بیابان آفتاب تند است حیواناتی همانند مارمولک‌ها، لاک‌پشت‌ها، گربه‌های شنی و… برای دور بودن از آفتاب زیر خاک لانه می‌سازند و آفرود لانه‌ آنها را خراب می‌کند. کهرم با بیان اینکه این نوع اتومبیلرانی به پوشش گیاهی نیز آسیب می‌زند، توضیح داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۸ هزار جانور به یک بوته بزرگ گون وابسته هستند و از سایه و میوه‌اش استفاده می‌کنند یا در آن برای شکار کمین می‌کنند. با این حساب وقتی اتومبیل‌های آفرود از روی این بوته رد می‌شوند مشخص است که این نوع تفریح می‌تواند به محیط‌زیست آسیب بزند.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: رفتن به طبیعت اصول خاصی دارد و اینطور نیست که عده‌ای با خودروهای آخرین مدل هوس بیابانگردی کنند و اسمش را اقدام محیط‌زیستی بگذارند.

منبع: همشهری آنلاینارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP