تاریخ انتشار:۰۱ تیر ۱۳۹۵در ۷:۴۰ ق.ظ کد خبر:16013

ابتکارازعراق خواستار رفع چالش گرد وغبار شد

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست درگفت و گوی تلفنی با سرپرست وزارت محیط زیست عراق، ضمن تشریح تاثیرات منفی توفان های گرد وغبار حاصل از کانون های موجود درعراق بر ایران، خواستار همکاری کشور همسایه برای رفع این چالش شد.   به گزارشپایگاه ...

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست درگفت و گوی تلفنی با سرپرست وزارت محیط زیست عراق، ضمن تشریح تاثیرات منفی توفان های گرد وغبار حاصل از کانون های موجود درعراق بر ایران، خواستار همکاری کشور همسایه برای رفع این چالش شد.

 

به گزارشپایگاه خبری جمعیت تحاد سبز به نقل از ایرنا معصومه ابتکار در گفت و گوی تلفنی با
جاسم عبدالعزیز حمد در پی دیدار دو جانبه در مجمع محیط زیست ملل متحد در کنیا، بر ضرورت همکاری های فیمابین تاکید کرد.
وی ضمن تاکید بر عوارض شدید بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی این توفان ها، همچنین یادآوری مسئولیت کشور عراق در این زمینه، خواهان تلاش بیشتر دولت عراق برای حل این معضل شد.
معاون رئیس جمهور اشاره ای هم به اهمیت حفاظت و احیاء تالاب مشترک مرزی هورالعظیم برای دو کشور عراق و ایران داشت و خاطرنشان کرد: همکاری های شکل گرفته در قالب اقدامی چند جانبه از سوی یونسکو نیز باید پیگیری شود.

*** در حال بررسی و تکمیل اطلاعات مهم ترین کانون تاثیرگذار بر ایران هستیم
جاسم عبدالعزیز سرپرست وزارت محیط زیست عراق ضمن ابراز علاقه برای همراهی با ایران به ویژه در موضوع مقابله با گرد و غبار، گفت: پس از رفع تصرف مناطق اشغالی عراق آماده همکاری با ایران هستیم.
سرپرست وزارت محیط زیست عراق اشاره ای هم به کمیته تشکیل شده در کشورش برای شناسایی کانون های گرد و غبار و اجرای برنامه های مقابله ای در این زمینه داشت و اظهار کرد: در حال بررسی و تکمیل اطلاعات مهم ترین کانون تاثیرگذار گرد و غبار بر ایران هستیم.
همچنین در این گفت و گو مقرر شد، هیاتی کارشناس از عراق برای تمدید تفاهم نامه محیط زیستی منعقد شده میان دو کشور و پیگیری اجرایی شدن اقدامات برای مقابله با این پدیده به ایران سفر کنند.
از هفته گذشته گرد و غبار شدیدی استان های جنوبی و غربی کشور را در بر گرفته و مشکلات زیادی را برای اهالی برخی استان ها به ویژه خوزستان ایجاد کرده است، گزارش ها نشان می دهد میزان غلظت گرد و غبار در اهواز بیش از ۱۳ برابر استاندارد بوده است. این گرد و غبار حتی به تهران نیز رسیده بو

 ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

Go to TOP